ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը ԱԺ նոյեմբերի 17-ի նիստում  ներկայացրել է գալիք տարվա բյուջետային փաստաթղթով իր ղեկավարած ոլորտի հատկացումները:
Կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի ոլորտներում նախատեսվում է ծախսերի աննախադեպ աճ՝ շուրջ 44 մլրդ դրամ, ինչը կուղղվի բովանդակային բարեփոխումներին, կրթական, մշակութային մարզական հաստատությունների ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, պետական աջակցություն ստացող շահառուների խմբերի ընդլայնմանը եւ գիտության զարգացմանը:
109 կրթական հաստատություններում կիրականացվեն կառուցման, վերանորոգման ու հիմնանորոգման աշխատանքներ: Հանրակրթության ոլորտում կշարունակվեն բովանդակային բարեփոխումները: Շարունակվելու է ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման եւ վարձատրության փոխկապակցված քաղաքականության իրականացումը: Շուրջ 480 ուսուցիչ կամավոր ատեստավորման արդյունքում կստանա հավելավճար: Կրթության հասանելիության ապահովման նպատակով  կգործադրվեն էական ջանքեր: Էլեկտրոնային ուսուցման համակարգի զարգացման շնորհիվ ուսուցչի կարիք ունեցող դպրոցներում կապահովվի բոլոր առարկաների դասավանդումը: Ամառային եւ թեմատիկ ճամբարներ կկազմակերպվեն շուրջ 4400 երեխայի համար:
Նախնական, միջին մասնագիտական եւ բարձրագույն կրթության ոլորտներում ընդլայնվել է ուսման վճարի լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցում ստացող ուսանողների շրջանակը: Սպորտի ոլորտում կաճեն կապիտալ ներդրումները:

17 ноября на заседании Национального Собрания министр образования, науки, культуры и спорта  В.Думанян представил ассигнования в возглавляемую им сферу бюджетным документом на следующий год.
Расходы в области образования, науки, культуры, молодежи и спорта прогнозируются на беспрецедентный рост почти на 44 млрд драмов, которые будет направлены на существенные реформы, модернизацию инфраструктуры образовательных и культурных учреждений, развитие науки, спорта, расширение групп господдержки.
Ремонтно-строительные работы, капремонт будут проведены в 109 учебных заведениях. Ощутимые преобразования в сфере общего образования будут продолжены. Взаимосвязанная политика повышения квалификации и оплаты труда учителей также продолжится. 480 учителей получат премии в результате добровольной аттестации. Значительные усилия будут по-прежнему прилагаться для обеспечения доступа к образованию. В школах, нуждающихся в учителях, благодаря развитию системы электронного обучения будет обеспечено преподавание всех предметов. В летних и тематических лагерях примут участие около 4400 детей.
В сфере начального, среднего профессионального и высшего образования расширился круг студентов, получающих полное или частичное возмещение платы за обучение. Увеличатся капитальные вложения в спорт.